Tuesday, May 6, 2008

Eat your veggies! (If you can afford it.)

I just paid 11.56 for asparagus. Just enough asparagus to feed my family of 6 as a side dish. eleven dollars and fifty six cents.


My husband got a bit of a raise with this new job, also we have paid off our debt.

I CAN'T TELL. ALL extra $ is getting eaten up, literally.

I can't imagine what we would be doing if we still had debt and Sir D was making less.

Yikes! 11:56! For Asparagus.


Tonya said...

That's crazy. We paid an outrageous amount for oranges recently. I can't remember how much. I just remember feeling like we had to savor every bite. :-) My Mom's multiple gardens sounds wiser every day.

Halfmoon Girl said...

When I was grocery shopping today, I looked at the price of asparagus and just kept on going- that is something i only buy on sale.